Domy z Drewna Całoroczne

Czy domy z drewna również sprawdzają się jako całoroczne?

Domki z drewna zazwyczaj kojarzą się z wakacjami, gdzie stanowią miejsce letniego noclegu. Zazwyczaj są to marne, małe konstrukcje, które pewnie przy mocniejszym podmuchu wiatru mogłyby się rozpaść. Czy musi tak być? Czy wszystkie domy z drewna takie są? Nawet te całoroczne?

Jak się okazuje nie koniecznie. Ważne, by przed budową całorocznego, czy nawet letniskowego domu z drewna wybrać odpowiednie materiały do budowy i zdecydować się na odpowiadający nam rodzaj konstrukcji. Rynek oferuje domy budowane w różnych technologiach, przy wykorzystaniu różnych gatunków drewna. Po prostu przed podjęciem decyzji należy dobrze się zastanowić czego nam potrzeba. Chcąc sprawić sobie całoroczny dom z drewna, który będzie miał służyć długie lata, warto zdecydować się na solidniejsze drewno. W tego typu projektach zaleca się wykorzystywać gatunki występujące na terenach o surowym, mało sprzyjającym klimacie. Bardzo niskie temperatury oraz mała wilgotność sprawiają, że surowiec jest odporny na niekorzystne czynniki pogodowe. Co więcej dbając o właściwą konserwację, impregnując całoroczny dom z drewna, można mieć pewność, że nie straszne będą mu opady, infekcje grzybowe, a nawet szkodniki.

Domy z drewna całoroczne warto również wykonywać w technologiach, które umożliwią jego funkcjonowanie przez wiele lat. Całoroczne domy z drewna mogą służyć nawet setki lat. Świetnym na to dowodem są liczne kościoły, które służą wieki. Jedną z zalecanych metod montażu jest „pióro i wpust”. Polega ona na łączeniu ze sobą kolejnych elementów. Specjalnie wyprofilowane baliki sprawiają, że nie ma możliwości, by się przesuwały. Konstrukcja stanowi jedną całość. Nie ma oddzielnego szkieletu. Całoroczne domy z drewna charakteryzują się bardzo często podwójnymi ścianami. Nie trzeba się zatem obawiać chłodu. Mimo, że drewno samo w sobie posiada rewelacyjne właściwości termoizolacyjne, to warto tę przestrzeń warto dodatkowo ocieplić. Dla przezornych istnieje również możliwość ocieplenia podłogi oraz dachu, dzięki temu żaden chłód nie będzie groźny.

Aby całoroczny dom z drewna prezentował się tak jak przyszły właściciel zapragnie warto wybrać jeszcze odpowiednie pokrycie dachowe. Przy tego typu konstrukcjach nie zaleca się standardowej dachówki, natomiast równie pięknie prezentuje się kolorowy, różnokształtny gont. Z pewnością nada uroku każdemu projektowi. Jak widać prezencja i funkcjonalność domu z drewna nie musi być wcale gorsza niż projektu murowanego. Wystarczy zdecydować się na użycie właściwych materiałów, w odpowiedni sposób, by cieszyć się wyjątkowym domem. Całoroczne domy z drewna charakteryzują się niskimi kosztami użytkowania, a co więcej wewnątrz panuje przyjemny mikroklimat, sprzyjający nawet zdrowiu.